Licensed to Maggie L. Walker Governors School             HY-TEK's Meet Manager
            2008 Virginia Association Masters and Open - 7/12/2008             
                         Track and Field Championships                         
                                Maggie L. Walker                                
                                    Results                                    
 
Event 1  W40 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Berryman, Tracey         W41 Unattached               5.00m  +0.0 
 
Event 1  W70 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lary, Audrey             W74 Potomac Valley           3.65m   1.2 
 
Event 2  M35 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Young, Les               M38 Lazers Track Clu         6.22m   0.5 
 
Event 2  M40 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bullock, Kim             M43 Pony Express (Vi         5.75m   0.8 
 
Event 3  W40 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Berryman, Tracey         W41 Unattached               9.92m   1.8 
 
Event 3  W70 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lary, Audrey             W74 Potomac Valley           7.78m   1.9 
 
Event 5  W45 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richmond, Lisa           W45 Pony Express             1.26m  
 
Event 6  M60 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Klehm, Dick              M64 Unattached               1.41m  
 
Event 7  W45 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richmond, Lisa           W45 Pony Express             7.13m  
 
Event 8  M35 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Parlow, Sammy            M39 Unattached              11.50m  
 
Event 8  M45 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 cancino, frank           M49 Unattached              10.60m  
  2 Jones, Ray               M47 Unattached               9.28m  
 
Event 8  M50 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sutton, Gary             M54 Unattached               9.88m  
  2 Otte, George             M54 Unattached               9.83m  
 
Event 10  M40 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ritchie, John            M44 Unattached               3.35m  
 
Event 10  M50 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 osipenko, valeriy        M50 Xtreme Heights           3.65m  
  2 Disse, Robert            M52 Richmond T & F C         3.05m  
 
Event 10  M60 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Klehm, Dick              M64 Unattached               2.75m  
 
Event 10  M70 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Goode, Taylor            M72 Unattached               2.75m  
 
Event 12  M35 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Parlow, Sammy            M39 Unattached              35.45m  
 
Event 12  M40 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ritchie, John            M44 Unattached              25.79m  
 
Event 12  M45 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 cancino, frank           M49 Unattached              35.07m  
  2 Jones, Ray               M47 Unattached              14.53m  
 
Event 12  M50 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hersh, Scott             M51 Unattached              36.91m  
  2 Otte, George             M54 Unattached              31.36m  
  3 Sutton, Gary             M54 Unattached              29.17m  
 
Event 12  M60 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nichols, Nick            M61 Xtreme Heights          43.92m  
 
Event 14  M35 110 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Young, Les               M38 Lazers Track Clu         16.64   1.2 
 
Event 14  M60 110 Short Hurdles
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 SimpsonSr., Curtis G.    M60 Pony Express             19.88   0.9  2 
 
Event 15  W40 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Addrienne         W41 Pony Express             16.16   1.2 
 
Event 15  W70 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lary, Audrey             W74 Potomac Valley           16.89   1.2 
 
Event 16  M30 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 owens jr., earl reese    M34 Unattached               11.22   1.6  2 
  2 Green, Glenroy           M33 Unattached               12.11   1.6  2 
 
Event 16  M35 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Lizama, David            M39 Potomac Valley           11.55   1.6  2 
  2 Williams, Ed             M38 Unattached               12.49   0.3  3 
 
Event 16  M40 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Bullock, Kim             M43 Pony Express (Vi         12.81   1.6  2 
 
Event 16  M45 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Hooker, Lonnie           M45 Strive                   11.20   1.6  2 
  2 Gold, Jeff               M46 Maryland Masters         11.57   1.6  2 
 
Event 16  M50 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Jones, Tom               M54 Unattached               11.99   0.3  3 
  2 McDonnough, Kaestner     M51 Pony Express Tra         13.14   0.3  3 
 
Event 16  M55 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Peyton, Oscar            M55 Unattached               11.69   0.3  3 
 
Event 16  M60 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 SimpsonSr., Curtis G.    M60 Pony Express             14.36   0.8  1 
  2 Waite, Tom               M60 Unattached               16.34   1.6  2 
 
Event 17  W45 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Spiers, Elizabeth        W47 Unattached             6:25.30  
 
Event 17  W50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Romig, Deborah           W50 Unattached             5:31.01  
 
Event 17  W55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sirica, Annette          W56 Unattached             8:59.50  
 
Event 18  M40 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bland, Marty             M44 Unattached             5:53.25  
 
Event 18  M45 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bond, Donald             M45 Lazers Track Clu       5:01.48  
 
Event 18  M50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Spiers, Guy              M50 Unattached             5:18.32  
  2 Dejarnette, Eddie        M50 Unattached             5:24.09  
 
Event 18  M55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Piersol, Morrie          M56 Unattached             5:30.33  
 
Event 18  M60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Waite, Tom               M60 Unattached             6:08.78  
 
Event 19  W35 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pony Express Track Club  'A'                        1:09.70  
 
Event 20  M35 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pony Express Track Club  'A'                          48.89  
 
Event 22  M30 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 owens jr., earl reese    M34 Unattached               54.37  
 
Event 22  M50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jones, Tom               M54 Unattached               54.52  
  2 elgert, kenny            M50 Unattached             1:16.17  
 
Event 22  M60 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Waite, Tom               M60 Unattached             1:17.33  
 
Event 22  M65 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shenk, John              M65 Manasota Track C       1:09.41  
 
Event 24  M35 400 Long Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Young, Les               M38 Lazers Track Clu       1:05.93  
 
Event 26  M40 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ritchie, John            M44 Unattached             2:30.91  
 
Event 26  M45 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bond, Donald             M45 Lazers Track Clu       2:19.14  
 
Event 26  M50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robinson, Ronald         M53 Pony Express           2:30.02  
  2 Spiers, Guy              M50 Unattached             2:40.97  
 
Event 26  M60 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 stafford, philip         M60 Charlottesville        2:36.79  
  2 Waite, Tom               M60 Unattached             3:15.70  
 
Event 27  W40 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Addrienne         W41 Pony Express             34.81   0.5 
 
Event 27  W70 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lary, Audrey             W74 Potomac Valley           35.87   0.5 
 
Event 28  M30 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 owens jr., earl reese    M34 Unattached               23.12   1.6  2 
  2 Green, Glenroy           M33 Unattached               24.97   1.6  2 
 
Event 28  M35 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Lizama, David            M39 Potomac Valley           24.37   1.6  2 
 
Event 28  M45 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hooker, Lonnie           M45 Strive                   23.80   1.2 
 
Event 28  M50 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jones, Tom               M54 Unattached               25.79   1.2 
  2 McDonnough, Kaestner     M51 Pony Express Tra         26.58   1.2 
 
Event 28  M55 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Peyton, Oscar            M55 Unattached               23.75   1.2 
 
Event 28  M60 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Waite, Tom               M60 Unattached               34.09   1.2 
 
Event 28  M65 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shenk, John              M65 Manasota Track C         32.06   1.2