2009 Sportsplex/PVA Master's Championship - 2/28/2009            
                  Prince George's Sports and Learning Complex                 
                                    Results                                   
 
Event 1  W30 3000 Meter Race Walk Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Dilrukshi, Dayanganie    W33 Unattached                     18:03.25 
 
Event 10  M50 3000 Meter Race Walk Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blank, Peter             M54 Potomac Valley T    18:14.00   17:48.85 
 
Event 14  M60 3000 Meter Race Walk Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gersh, John              M61 Potomac Valley T    18:05.00   18:14.30 
  2 Bain, Francis            M62 Potomac Valley T               18:58.02 
  3 Morrison, John           M60 Potomac Valley T    19:30.00   19:11.31 
 
Event 18  M70-100 3000 Meter Race Walk Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boyle, Charles           M85 Potomac Valley T               22:26.55 
 
Event 22  M30 60 Meter Hurdles Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nasser, John Seth        M30 Unattached              8.50       8.87 
 
Event 29  W50 60 Meter Hurdles Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Estupinan-Day, Saskia    W53 Unattached                        12.42 
 
Event 30  M50 60 Meter Hurdles Masters 50-54
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Swindlehurst, Gregg      M53 Carolinas Track        10.50      10.71q
 
Event 32  M55 60 Meter Hurdles Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Murray, Bill             M55 Unattached              9.50       9.80 
  2 Mathis, Keith            M56 Potomac Valley T       12.00      12.54 
 
Event 38  M70-100 60 Meter Hurdles Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paulen, Bob              M72 Unattached                        11.44 
 
Event 39  W19-29 60 Meter Dash Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fells-Payne, Demetra     W29 Pony Express            8.13       8.94 
 
Event 42  M30 60 Meter Dash Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gerima, Negasi           M30 Unattached                         7.15 
  2 Owens Jr, Earl           M34 Unattached              7.37       7.47 
  3 Weyant, Will             M30 Unattached                         8.39 
 
Event 43  W35 60 Meter Dash Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manago, Tonya            W35 Vision Elite            9.00       9.88 
  2 Jones, Cynthia           W39 Maryland Masters                   9.95 
 
Event 44  M35 60 Meter Dash Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lizama Sr, David         M39 Pony Express                       7.65 
 
Event 45  W40 60 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Roberts, Charmaine       W41 Athena Track Clu                   8.40 
  2 Berryman, Tracey         W41 Potomac Valley T        8.00       8.51 
  3 Brown, Addrienne         W42 Pony Express            8.89       9.36 
  4 Jackson, Melanie         W42 Unattached                        10.38 
 
Event 46  M40 60 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Winder, Leon             M44 Unattached              7.30       8.05 
 -- Nair, Ram                M41 Unattached                          DNF 
 
Event 47  W45 60 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Turkdamar, Barbara       W45 Carolinas Track                    8.83 
  2 Williams, Robin          W49 Vision Elite           13.00      12.79 
 
Event 48  M45 60 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hooker, Lonnie           M46 Pony Express            7.18       7.19 
  2 Ruffin Sr, Alonzo        M46 Team Accelerate         7.40       7.40   7.392
  3 Gold, Jeff               M46 Unattached              7.22       7.40   7.400
  4 DiSalvo, Tony            M49 Unattached                         7.90 
  5 Little, Bernard          M46 Unattached              7.90       8.40 
  6 Clarke, Derrick          M46 Unattached                         8.74 
 
Event 49  W50 60 Meter Dash Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Estupinan-Day, Saskia    W53 Unattached                         9.94 
  2 Oliver, Arnita           W51 Vision Elite           10.00      12.12 
 
Event 50  M50 60 Meter Dash Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fulton Sr, Tony          M50 Unattached              7.20       7.47 
  2 McDonnough, Kaestner     M52 Pony Express                       8.04 
  3 Royer, Danny             M50 Unattached                         8.09 
  4 Meacham, Avon            M52 Unattached              7.50       8.21 
  5 Swindlehurst, Gregg      M53 Carolinas Track         8.25       8.49 
  6 Evans, Hayward           M54 Unattached                         8.88 
 
Event 51  W55 60 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Childs, Ashley           W58 Maryland Masters                  10.97 
 
Event 52  M55 60 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peyton, Oscar            M56 Maryland Masters        7.43       7.56 
  2 Jones, Thomas            M55 Maryland Masters                   7.73 
  3 Searles, Anthony         M55 Unattached              7.50       7.91 
  4 Sanders, Leo             M58 Pony Express            7.91       8.00 
  5 Murray, Bill             M55 Unattached              8.30       8.46 
  6 Mathis, Keith            M56 Potomac Valley T        8.53       8.72 
  7 Borden, John             M59 Philadelphia Mas        8.50       9.35 
 
Event 54  M60 60 Meter Dash Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allie, Charles           M61 Houston Elite           7.70       7.97 
  2 McDaniel, Michael        M63 Maryland Masters                   8.51 
  3 Fields, Melvin           M63 Maryland Masters        8.20       8.81 
  4 Austin Jr, Cortez        M61 Unattached                         9.41 
 
Event 56  M65 60 Meter Dash Masters 65-69
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ellerbe, Crawford        M68 Potomac Valley T                   9.10 
  2 Kenney, James            M67 Unattached                         9.57 
 
Event 57  W70-100 60 Meter Dash Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lary, Audrey             W74 Potomac Valley T                  10.65 
  2 Lee, Alice               W73 Unattached                        11.89 
  3 Dammons, Dalmutha        W75 Unattached                        13.31 
 
Event 58  M70-100 60 Meter Dash Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Colbert, Larry           M72 Maryland Masters                   9.93 
  2 Gordon, Wilton           M79 Unattached                        11.60 
 
Event 60  M19-29 3000 Meter Run Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Quatroche II, John       M19 Unattached           9:57.00   10:02.80 
 
Event 64  M35 3000 Meter Run Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cretella, Victor         M38 Unattached                      9:12.50 
  2 Lanier, Kareem           M36 Tnt Internationa     9:27.90   10:11.62 
 
Event 65  W40 3000 Meter Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sheppard, Rosalind       W41 Unattached                     11:06.34 
  2 Lazio, Jennifer          W40 Potomac Valley T    13:18.00   13:04.40 
 
Event 66  M40 3000 Meter Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Duncan, Andrew           M41 Unattached           9:32.00    9:06.52 
 
Event 67  W45 3000 Meter Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Persina, Win             W48 Unattached                     11:44.22 
 
Event 68  M45 3000 Meter Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Awkward, Joseph          M49 Unattached                     12:55.07 
 
Event 70  M50 3000 Meter Run Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chantry, Steve           M54 Carolina Road Ru     9:32.32    9:43.95 
  2 Coleman, Dennis          M51 Unattached           9:55.00   10:17.10 
  3 Blank, Peter             M54 Potomac Valley T    13:04.00   13:19.69 
 
Event 71  W55 3000 Meter Run Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fogg, Linda              W55 Unattached                     17:07.58 
 
Event 72  M55 3000 Meter Run Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stiles, Robert           M55 Unattached          12:40.00   10:35.73 
  2 Wind, Jay Jacob          M59 Potomac Valley T    12:15.00   11:55.40 
 
Event 77  W70-100 3000 Meter Run Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graf, Tami               W72 Unattached          17:01.00   16:58.75 
 
Event 78  M70-100 3000 Meter Run Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McMahon, Jack            M78 Potomac Valley T    15:00.00   14:48.87 
  2 Dickerson, Larry         M77 Potomac Valley T    15:03.00   15:01.64 
 
Event 82  M30 400 Meter Dash Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alderton, Adam           M34 Potomac Valley T       52.00      52.37 
  2 Owens Jr, Earl           M34 Unattached             53.14      56.92 
 
Event 85  W40 400 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Roberts, Charmaine       W41 Athena Track Clu     1:01.73    1:00.22 
 
Event 86  M40 400 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ducker, Lakin            M41 Maryland Masters       57.90      57.50 
  2 Caminiti, Paul           M42 Pony Express           54.80      57.53 
  3 Harris, Keith            M43 Unattached                        59.66 
  4 Winder, Leon             M44 Unattached             59.00    1:02.62 
 
Event 87  W45 400 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hunter, Joan             W45 Athena Track Clu     1:03.40    1:02.77 
  2 Hayden, Julie            W49 Athena Track Clu     1:09.00    1:07.99 
 
Event 88  M45 400 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harrison, Adrian         M47 North Carolina T     1:15.00    1:03.40 
 
Event 90  M50 400 Meter Dash Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dyer, John               M51 Unattached             57.00      59.22 
  2 McDonnough, Kaestner     M52 Pony Express                    1:02.72 
  3 Swindlehurst, Gregg      M53 Carolinas Track      1:01.00    1:03.05 
 
Event 91  W55 400 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Childs, Ashley           W58 Maryland Masters     1:07.00    1:31.44 
 
Event 92  M55 400 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Thomas            M55 Maryland Masters       59.00      56.86 
  2 Haywood, George          M56 Houston Elite          57.50      58.25 
 
Event 94  M60 400 Meter Dash Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allie, Charles           M61 Houston Elite          58.00      57.01 
 
Event 105  W40 1 Mile Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lazio, Jennifer          W40 Potomac Valley T     6:40.00    6:47.26 
 
Event 106  M40 1 Mile Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ehrenhaft, James         M43 DC Road Runners                 5:02.38 
 
Event 107  W45 1 Mile Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Persina, Win             W48 Unattached                      6:07.26 
 
Event 110  M50 1 Mile Run Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davis, Curtis            M51 Unattached                      5:29.36 
  2 Darr, Jim                M54 Potomac Valley T     6:08.00    6:04.98 
  3 Blank, Peter             M54 Potomac Valley T     6:19.00    6:31.88 
 
Event 112  M55 1 Mile Run Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eddy, Dan                M57 Unattached                      5:31.61 
  2 Wind, Jay Jacob          M59 Potomac Valley T     6:05.00    5:52.81 
 
Event 117  W70-100 1 Mile Run Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graf, Tami               W72 Unattached           8:45.00    8:38.08 
 
Event 118  M70-100 1 Mile Run Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grant, Oliver            M73 Potomac Valley T     6:33.00    6:28.88 
 
Event 119  W19-29 200 Meter Dash Open
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fells-Payne, Demetra     W29 Pony Express           29.83      31.53 
 
Event 122  M30 200 Meter Dash Master 30-34
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gerima, Negasi           M30 Unattached                        23.24 
  2 Alderton, Adam           M34 Potomac Valley T       23.20      23.71 
  3 Owens Jr, Earl           M34 Unattached             23.10      24.61 
 
Event 124  M35 200 Meter Dash Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lizama Sr, David         M39 Pony Express                      27.14 
 
Event 125  W40 200 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Addrienne         W42 Pony Express           33.80      33.53 
 
Event 126  M40 200 Meter Dash Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Will, Daniel             M42 Maryland Masters       24.00      25.81 
  2 Ducker, Lakin            M41 Maryland Masters                  26.27 
  3 Harris, Keith            M43 Unattached                        26.71 
  4 Winder, Leon             M44 Unattached             24.00      26.78 
 
Event 127  W45 200 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Turkdamar, Barbara       W45 Carolinas Track                   29.42 
 
Event 128  M45 200 Meter Dash Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hooker, Lonnie           M46 Pony Express           23.40      23.64 
  2 Ruffin Sr, Alonzo        M46 Team Accelerate        24.00      24.00 
  3 DiSalvo, Tony            M49 Unattached                        25.61 
  4 Harrison, Adrian         M47 North Carolina T       35.00      27.30 
 
Event 130  M50 200 Meter Dash Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fulton Sr, Tony          M50 Unattached             24.00      24.80 
  2 McDonnough, Kaestner     M52 Pony Express                      26.73 
  3 Royer, Danny             M50 Unattached             26.20      27.33 
  4 Meacham, Avon            M52 Unattached             26.50      27.82 
  5 Swindlehurst, Gregg      M53 Carolinas Track        27.20      28.49 
 
Event 131  W55 200 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Childs, Ashley           W58 Maryland Masters       32.00      38.89 
 
Event 132  M55 200 Meter Dash Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peyton, Oscar            M56 Maryland Masters       23.70      24.39 
  2 Jones, Thomas            M55 Maryland Masters       28.00      25.39 
  3 Haywood, George          M56 Houston Elite          25.70      26.18 
  4 Searles, Anthony         M55 Unattached             25.00      28.01 
  5 Mathis, Keith            M56 Potomac Valley T       28.70      30.41 
 
Event 134  M60 200 Meter Dash Masters 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allie, Charles           M61 Houston Elite          26.00      25.61 
 
Event 136  M65 200 Meter Dash Masters 65-69
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ellerbe, Crawford        M68 Potomac Valley T                  36.44 
 
Event 137  W70-100 200 Meter Dash Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dammons, Dalmutha        W75 Unattached                        54.95 
 
Event 144  M35 800 Meter Run Master 35-39
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lanier, Kyle             M36 Tnt Internationa     2:07.58    2:09.63 
 
Event 146  M40 800 Meter Run Masters 40-44
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cabrera, David           M40 Unattached                      2:13.41 
  2 Rossen, Gary             M40 Unattached           2:16.00    2:13.59 
  3 McKenzie, John           M43 Unattached                      2:27.86 
 
Event 147  W45 800 Meter Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hunter, Joan             W45 Athena Track Clu     2:25.77    2:30.50 
  2 Hayden, Julie            W49 Athena Track Clu     2:35.00    2:35.36 
  3 Persina, Win             W48 Unattached                      2:52.51 
 
Event 148  M45 800 Meter Run Masters 45-49
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, David             M48 Unattached           2:25.00    2:28.36 
 
Event 149  W50 800 Meter Run Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Suckling, Alison         W53 Philadelphia Mas     2:50.00    2:47.54 
 
Event 150  M50 800 Meter Run Masters 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chantry, Steve           M54 Carolina Road Ru     2:08.12    2:13.59 
  2 Dyer, John               M51 Unattached           2:10.00    2:20.08 
  3 Darr, Jim                M54 Potomac Valley T     2:49.00    2:46.75 
 
Event 152  M55 800 Meter Run Masters 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wind, Jay Jacob          M59 Potomac Valley T     2:55.00    2:55.94 
 
Event 157  W70-100 800 Meter Run Masters 70-100
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graf, Tami               W72 Unattached           3:50.00    4:02.48